Last van waterplanten? Dit kun je melden!
Steeds meer watersporters ervaren overlast van waterplanten, maar een actueel overzicht van waar het precies knelt ontbreekt. Daarom starten het Watersportverbond, HISWA-RECRON en Waterplanten.nu een landelijke meldactie.

Veel watersporters ervaren overlast door waterplanten. De oorzaken lopen uiteen: een overschot aan voedingsstoffen, de opmars van invasieve soorten én de verbeterde waterkwaliteit zorgen ervoor dat waterplanten sneller en uitbundiger groeien. De overlast verschilt ook nog eens van week tot week en van gebied tot gebied, waardoor een actueel beeld lastig te krijgen is.
Betere waterkwaliteit
Voorop moet gesteld worden dat waterplanten ontzettend belangrijk zijn voor een gezond watersysteem. Ze bieden beschutting aan vissen, verbeteren de waterkwaliteit en dragen bij aan biodiversiteit.
Maar op sommige locaties groeien ze zo massaal dat ze recreatievaart en watersporters ernstig hinderen. De betrokken partijen benadrukken daarom dat het niet gaat om waterplanten weg te krijgen, maar om een goede balans.
Waarom melden?
Op waterplanten.nu is een actuele kaart te zien, waar watersporters makkelijk kunnen melden waar waterplanten zich bevinden, met een indicatie van de ernst van de overlast. Ook positieve meldingen zijn welkom: gebieden waar goed gevaren kan worden zijn minstens zo waardevol voor een compleet beeld van de situatie op het water.
Het platform benadrukt dat locaties uitsluitend worden opgeslagen wanneer gebruikers zelf een melding doen. Meldingen verdwijnen automatisch na twee maanden van de kaart, zodat het overzicht actueel blijft.
Waterplanten.nu
De landelijke meldcampagne wordt dit jaar voor het eerst ingezet, maar het platform waterplanten.nu bestaat al langere tijd. Voorheen richtte zij zich alleen op gebieden waar ze zelf monitoren, zoals het Markermeer en de Randmeren. Gedurende het vaarseizoen maken ze gebruik van periodieke satellietopnames en sonarscans vanaf de boot om de groei in de gaten te houden.
Dit verschil is nog altijd te zien op de kaart: groene planticonen worden door waterplanten.nu gemonitord. Zwarte planticonen zijn meldingen van watersporters.
Goede, veilige vaart!
© Foto boven: Ineke Arends (via waterplanten.nu)
Blijf op koers!
Sluit je ook aan bij meer dan 10.000 abonnees en ontvang maandelijks de gratis nieuwsbrief met nautische tips en informatie.























