Wat is een recreatiegeul en hoe herken je deze?
Op vaarwegen waar zowel beroepsvaart als recreatievaart komt, wordt soms aanvullende markering naast de hoofbetonning aangelegd. Wie mag in deze geulen varen en waar herken je ze aan?

Een recreatiegeul kun je zien als een soort fietspad naast de hoofdvaarweg. Vanaf een groot schip zijn kleine vaartuigen vaak minder zichtbaar, of verdwijnen zelfs in de dode hoek. Ook gaan beroepsvaartuigen meestal sneller en kunnen jou ineens oplopen.
Om een veiligere situatie te creëren op deze brede vaarwegen kan een recreatiegeul worden aangelegd. Deze aanvullende markering is door heel Nederland te vinden, bijvoorbeeld op het Veerse Meer, Grevelingenmeer, IJsselmeer en de Randmeren, de Waal (bochten bij Nijmegen), het IJ bij Amsterdam en de Waddenzee.
Hoe ziet aanvullende markering eruit?
De (recreatie)geulen zijn te herkennen aan de groen-wit en rood-wit gestreepte betonning. In het BPR wordt dit ‘aanvullende markering’ genoemd. Je vaart dus tussen de hoofdbetonning en aanvullende markering in.


Gele boeien
Op grotere wateren zoals de Waddenzee, Westerschelde, Waal en de Noordzee kom je gele boeien tegen in plaats van de gestreepte bakens. Dit is vanwege internationale regelgeving. De betekenis blijft hetzelfde: ook hier wil de vaarwegbeheerder graag grote en kleine vaart van elkaar scheiden.
Mag beroepsvaart in de (recreatie)geul varen?
Ja, dat mag. Aanvullende markering is bedoeld om bruikbaar vaarwater buiten de hoofdbetonning aan te geven. Op de Westerschelde wordt de aanvullende markering bijvoorbeeld gebruikt om de (bovenmaatse) zeevaart te scheiden van de binnenvaart.
Vaak is er wel een beperkte diepgang (meestal 1,5 meter) in deze geulen, waardoor grotere schepen automatisch geen gebruik van de recreatiegeul kunnen maken.
Schrik dus niet als een (klein) binnenvaartschip ook in de geul naast de hoofdbetonning gaat varen: dit mag gewoon.
Is het verplicht om de recreatiegeul te gebruiken?
Nee, je mag met een klein recreatievaartuig ook in de hoofdgeul varen, maar dit wordt niet geadviseerd. Het is het verstandigst om met een klein schip de recreatiegeul te nemen als deze is aangelegd.
Houd ook in de recreatiegeul zoveel mogelijk stuurboordzijde.
Soms alleen in de zomer
De aanvullende markering wordt op sommige trajecten alleen in de zomer aangelegd omdat er dan veel recreatievaart is. Vaak wordt de recreatiegeul dan in april aangebracht en wordt in het najaar weer weggehaald.
Op andere stukken, zoals het IJ bij Amsterdam, is er het hele jaar door een recreatiegeul aanwezig.
Reisvoorbereiding
Bekijk voor je gaat varen goed de waterkaart of er aanvullende markering aanwezig is. Check welke diepte daar geldt en maak gebruik van de geul indien mogelijk.
Meer informatie over aanvullende markering vind je op de website van Rijkswaterstaat.
Goede, veilige vaart!
Blijf op koers!
Sluit je ook aan bij meer dan 10.000 abonnees en ontvang maandelijks de gratis nieuwsbrief met nautische tips en informatie.






























